Akademi Haber

Akademi Kız Öğrenci Yurdu Aydın


Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl?


Finlandiya Eğitim Seviyesi Neden Yüksek


Eğitim - öğretim denince akla gelen ilk isimlerden biri Finlandiya. Bu küçük, soğuk ama bir o kadar da sevimli ülke, bize birçok konuda olduğu gibi eğitim konusunda da ders vermeye ve örnek olmaya devam ediyor. Baltık Denizi kenarında yer alan bu kuzey ülkesi eğitim alanında yaptığı yenilikler ve sonunda getirdiği kazanımlarla birlikte adından sıklıkla söz ettiriyor. 

Finlandiya'da eğitim seviyesi neden yüksek? 

 

 

1-Az nüfus: 


Finlandiya hiç de küçük olmayacak bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen nüfus oranı çok düşük. Bunun en büyük nedeni insanların az ve bilinçli bir şekilde üremesi. Yapılan son istatistik araştırmalarına göre bu kuzey ülkesinin nüfusu 6 milyon bile değil. Sadece İstanbul'un nüfusu 20 milyona yaklaşmışken bu koca ülkede 6 milyon insanın yaşaması ise hem yaşan standardını hem de eğitim seviyesini yukarı seviyelere taşıyor. 

Birçok ülkede bir sırada 3 kişi zor otururken, eğitim kalabalık kitlelere tepeden inme ve ezbere bir şekilde yapılırken Finlandiya'da eğitime gösterilen özen herkesi imrendiriyor. Bir şairimizin dize dize yazdığı ''Kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya'' şiiri buradaki eğitim seviyesini özetler nitelikte. Zira az nüfusa sahip olmak demek, ince şeyleri anlatacak öğretmenlere ve onları kavrayacak öğrencilere sahip olmak demek aynı zamanda. 

 

 

 

 

2- Reformcu eğitim: 


Finlandiya, öğrencileri eğitme konusunda asla ders kitaplarına, konu anlatımlı soru bankalarına mahkum kalmıyor. Bu nedenle kendi eğitimlerini sürekli ve güncel reformlarla tazeliyorlar. Deneme yanılma yöntemlerini hep öğrencilerin lehine kullanan Finlandiya eğitim kurumları en doğrusunu, en güzelini bulana kadar yeni reformlar yapmaya devam ediyor. 

 

 

 

 

3- Çatık kaşlı değil güler yüzlü eğitim: 


Öğrenciler bir okula değil adeta bir çocuk parkına ve eğlence fuarına geliyor. Renkli sıralar, boğmayan öğretmenler ve az ders saatleri. Tüm bunlar birleşince ortaya zeka seviye yüksek çocuklar ve başarı ortalaması uçlara varmış bir eğitim programı çıkıyor. 

 

 

 

 

4- Eğitimin fırsat eşitliğine dayalı olması: 


Finlandiya'da bizdeki ya da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi 'özel okul' kavramı ve uygulaması yok. Bu kuzey ülkesindeki her okul istisnasız devlet tarafından destekleniyor. Öğrenciler, birbirinden çok uzak şehirlerde olsa bile aynı fırsat eşitliğini yakalıyor. 

Bizde durum 'ben ne kadar çalışırsam çalışayım özel okuldaki öğrenciler kadar başarılı olamayacağım'' öngörüsüyle insanları geriye götürürken, bu sevimli ülkedeki fırsat eşitliği öğrencilere pozitif motivasyon sağlıyor. 

 

 

 

 

5- Mesleki eğitim:


Ders saatlerinin az olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Günde ortalama 4 saat okulda duran çocuklar, belli bir yaşa geldikten sonra kendi istedikleri mesleklerin eğitimini de alabiliyorlar. Örneğin biri bahçıvan mı olmak istiyor? Hemen ders kapsamına çiçekler, bitkiler katılıyor. Ve bu ders kitaplarından börtü böcek fotoğrafı göstererek değil bizzat doğanın içinde uygulamalı olarak veriliyor. 

Uygulamalı meslek eğitimi ile başarı katlanarak artıyor. 
 

 

 

Resimler