Akademi Haber

Akademi Kız Öğrenci Yurdu Aydın


Saç Derisini Nemlendirmek İçin Öneriler


Saç Derisini Nemlendirmek İçin Öneriler

Saç Diplerini Nemlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Saç diplerinin nemsiz kalması kepek ve dökülmelere yol açabilmektedir. Düzensiz beslenmeler, stres, gerginlik, omega 3, A ve B vitamini eksikliği, demir, çinko yetersizliği bazı hastalıklar (sedef ve egzama gibi) saç diplerinde kuruluğa neden olabilmektedir.

Kuru Saçlara Ne İyi Gelir?

  1. - Elma sirkesi saç dibi kuruluğu için en bilinen çözümlerden birisidir. Ayrıca saçları besler ve bakteri ve enfeksiyon oluşumunu da engeller.
  2. - Yumurta saçları beslemek için kullanılabilecek protein bakımından oldukça zengindir. Sarısı doğrudan uygulanacağı gibi zeytinyağıyla karıştırılarak da saç diplerine masaj yapılabilir.
  3. - Ekşi lor güçlü bir nem kaynağıdır. Lor saç diplerine sürülüp 20 dakika beklenir, şampuanla yıkanır. Mayonezinde aynı şekilde uygulanması mümkündür.
  4. - Limon suyu ve bal da doğal nemlendiricilerdir. Saçınızda pul pul dökülmeler varsa mutlaka güzellik kaynağı limon ve baldan yararlanmalısınız.
  5. - Yağlar saç bakımında en etkili yardımcılarımızdır. Hindistan cevizi, limon, üzüm yağı karıştırılıp üzerine üzüm ve limon suyu eklenerek nemlendirici bir karışı elde etmek mümkündür. Uygulandıktan sonra 20 dakika bekleterek ılık suyla durulanır.
  6. - Aspirin saçlarda kullanılmasına çok alışkın olmadığımız bir şeydir. Ancak 10 tablet ezilip bir fincan zeytinyağıyla karıştırılıp saça uygulanırsa kuruluğu önleyerek saçı nemlendirecektir.
  7. - Aloe vera saç nemlendiren kremler ve losyonların içinde sıklıkla yer alan bir bitkidir. Hindistan cevizi yağıyla karıştırılarak uygulanabilir, çok etkili bir nemlendiricidir.
  8. - Hindistan cevizi yağı gibi Hindistan cevizi sütü de güçlü bir nemlendiricidir. Bu sür Hindistan cevizi rendelenip 5 dakika kaynatılarak elde edilir. Gece boyunca dolapta bekledikten sonra kullanıma hazır hale gelir. Uygulama sonrası 6 saat kadar bir boneyle sarılıp bekletmek gerekmektedir.
  9. - Kahverengi şeker, deri dökülmelerini engellemektedir. Yağ ile karıştırılıp saç dersine uygulanır.