Akademi Haber

Akademi Kız Öğrenci Yurdu Aydın


Televizyon izlemenin zaraları nelerdir?


Televizyon İzlemek Çocukları Nasıl Etkiler?


Teknolojinin sınırlarının her geçen gün daha da genişlediğini günümüzde televizyon halen, en yaygın kullanılan kitle iletişim aracıdır. Yetişkinler için nasıl dizi, film, haber ya da genel kültür ve spor programları olmazsa olmaz ise çocuklar için de çizgi filmler ve reklamlar vazgeçilmezdir. Ancak  televizyon izlemek yetişkinlerde ve çocuklarda aynı etkiye sahip değildir. Bu yüzden televizyon izleme süresi ve izlenen programın içeriği, çocuğun yaşı gibi değişkenlere dikkat edilmelidir.

Kaç yaşındaki çocuklar televizyon izlemeli?

Uzmanlar 0-18 ay aralığındaki bebeklerin hiçbir şekilde televizyon izlememesi gerektiğini söylüyorlar. İçerik ya da izleme süresi fark etmeksizin, bu yaş aralığındaki çocukların kesinlikle ekrandan uzak kalması tavsiye ediliyor. Bebeklerin beyinlerinin en hızlı geliştiği bu evrede televizyon izlemesi, bilişsel gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Bu yaşlarda fazla televizyon izleyen çocuklarda daha sonra dil ve konuşma bozuklukları, hiperaktivite ve dikkat eksikliği  gibi problemlerin ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle 0-18 yaş aralığındaki çocukların önlem olarak ekrandan uzak tutulması gerekmektedir. Bu yaşlardaki çocukların en çok ihtiyaç duydukları şey anne ve babayla etkili diyalog kurulmasıdır. 18-24 aylık bebekler çok sınırlı olmak ve kaliteli içerikten oluşmak şartıyla televizyon izleyebilirler. 2-5 yaş arası çocuklar ise günde 30 dakika-1 saat kadar televizyon izleyebilirler. Ancak izlenen programın niteliğine dikkat edilmeli ve aileler çocukların izlediği içerikleri mutlaka kendileri de izlemiş olmalı.

Çocukların fazla televizyon izlemesinin etkileri nelerdir?

Küçük yaşlardan itibaren sınırsız bir şekilde televizyon izlemeye alışan çocuklar televizyon bağımlısı olurlar. Bu yaşlarda çoğunlukla aileler çocuğun susması ya da sorunsuz şekilde yemek yemesi için televizyon karşısına oturturlar. Ancak bu durum çocuğun daha sonraki yaşlarda da aynı şekilde davranmasına sebep olabilir. Televizyon izlemek sadece izleyici konumunda olunduğu için pasif bir etkinliktir. Bu etkinliği fazla yapan çocuklarda dil gelişiminde gerilikler ve şiddete özenme gibi problemler oluşabilmektedir. Ayrıca dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizm ile fazla televizyon izleme arasında da bir ilişki bulunmaktadır. Hem çizgi film hem de reklamlarda işitsel ve görsel uyaran çok fazla olduğu için çocuklar bu iki yapımı gözlerini kırpmadan izlemektedirler. Böylece, bu yapımlarda bulunan bazı bilinçaltı uyaranlar da çocukların tutum ve davranışlarını etkilemektedir. 

Televizyon izlemenin çocuklar için olumlu etkileri de mevcuttur. Mesela  gerçek hayatta gidemediği yerleri görmek, yeni şeyler öğrenmek, farklı insanlar ve çocuklar görmek gibi. Ancak aileler çocukların izlediği içeriklerin kaliteli olduğundan emin olmalıdır.